Jak wybrać najlepsze donice drewniane?

donica ogrodowa

Czy potrafisz wyobrazić sobie balkon lub taras udekorowany Twoimi ulubionymi kwiatami? Miejsce, w którym spędzasz leniwy poranek z kubkiem kawy w dłoni, gdzie w ciszy i spokoju możesz popracować lub spotkać się z przyjaciółmi? Takie, które dzięki dobrze podjętym decyzjom pozwoli wygenerować znaczne oszczędności w Twoim budżecie? Gdzie z łatwością utrzymasz czystość i porządek? My potrafimy, dlatego podpowiadamy Ci czym kierować się przy wyborze odpowiednich donic na taras i balkon, abyś podobnie jak 100% naszych zadowolonych klientów mógł cieszyć się bujną roślinnością przez długie lata, zachowując jednocześnie wysokie walory estetyczne.

Najlepszym wyborem będą donice dębowe, które dzięki zastosowanemu budulcowi odznaczają się niebywałą trwałością i wytrzymałością. W odróżnieniu od kruchych donic glinianych, których uderzenie może skutkować stłuczeniem lub tych wykonanych z tworzyw sztucznych, które na słońcu ulegają odkształceniom, donice drewniane to zakup na lata. Decydując się na kupno doniczki drewnianej powinieneś zwróć uwagę na budulec z jakiego jest wykonana. Na rynku dostępnych jest wiele donic, których dno stanowi zwykła sklejka. Taka doniczka ulega zniszczeniu w bardzo krótkim czasie. Solidne dno z litego drewna jest natomiast gwarancją żywotności doniczki przez co najmniej dekadę! Zwróć także uwagę na elementy dekoracyjne. Wykonane ze stali ocynkowanej okucia nie tylko doskonale się prezentują, ale przez cały okres użytkowania pozostaną w nienaruszonym stanie w odróżnieniu od stali galwanizowanej, która pokrywa się rdzą już nawet po 2 latach. Czy może być coś lepszego niż możliwość cieszenia się własnoręcznie udekorowanym przydomowym terenem, bez konieczności wymiany donic po każdym sezonie? Zaoszczędzone w ten sposób pieniądze możesz śmiało zainwestować w zakup dodatkowych ozdób ogrodowych lub kwiatów.

Pamiętaj również, że niektóre rośliny wymagają przeniesienia ich na okres zimowy do zamkniętych pomieszczeń. Przetransportowanie ciężkich donic betonowych lub glinianych może stanowić nie lada problem. Drewniane donice na balkon lub taras łatwo przeniesiesz z miejsca na miejsce, a jeśli dysponujesz niewielką powierzchnią możesz je także zawiesić np. w altanie, co w przypadku masywnych donic jest niewykonalne. Duże drewniane donice pozwolą rozwinąć skrzydła Twojej wyobraźni, umożliwiając uprawę nawet tak dużych roślin jak palmy. W przypadku konieczności ich przetransportowania pomocne okażą się dodatkowe stabilne i wytrzymałe kółka.

Jeśli Twoje rośliny mogą pozostać na zewnątrz, zaimpregnowane ekologicznymi bejcami drewniane doniczki doskonale ochronią je przed mrozem a latem przed promieniami UV.

Odpowiednio dobrane drewniane doniczki nie tylko podkreślą walory estetyczne dekorowanych przez Ciebie miejsc, ale także umożliwią roślinom prawidłowy wzrost. Donice drewniane dostępne są na rynku w wielu rozmiarach i kształtach. Obecnie każdy producent oferuje szeroki wachlarz produktów, tak aby móc zaspokoić nawet najbardziej nieszablonowe wymagania konsumentów. Wydawać by się zatem mogło, że zakup odpowiedniej donicy nie powinien stanowić problemu. Mimo, iż wybór jest duży, warto zwrócić uwagę na kilka aspektów. O czym zatem należy pamiętać kupując drewniane donice? Zanim podejmiesz decyzję o zakupie powinieneś zadać sobie dwa podstawowe pytania. W jakich donicach wybrane przez Ciebie rośliny będą miały najlepsze warunki wzrostu oraz jakie doniczki drewniane najlepiej wkomponują się w dekorowany przez Ciebie taras lub balkon.

Donice drewniane - Jaką wybrać wielkość?

Rozmiar najlepiej jest dostosować do tempa wzrostu rośliny. Wolno rosnącym wystarczą niewielkie drewniane doniczki, natomiast rośliny, które rosną szybko posadź w duże donice drewniane. Pamiętaj, że kupując duże doniczki drewniane na balkon zyskujesz podwójnie. Latem ochraniają one korzenie przed przesuszeniem, zimą natomiast przed mrozem. Kupując donice drewniane na balkon lub na taras musisz także wziąć pod uwagę gatunek sadzonych roślin. Należy pamiętać, że posiadają one zróżnicowane bryły korzeniowe, dlatego drewniane donice muszą być do nich odpowiednio dobrane. Decydując się na rośliny takie jak kaktusy lub storczyki, których systemy korzeniowe są proste, wybierz niewielkie doniczki drewniane. Zbyt duże mogą negatywnie wpłynąć na niewspółmierny do wielkości rośliny rozrost korzeni. Na niewielkich balkonach doskonale sprawdzą się wiszące donice, dzięki którym możesz zaoszczędzić sporo miejsca. Na tarasach lub w ogrodach, gdzie dysponujesz większą powierzchnią najlepiej będą wyglądać duże donice ogrodowe drewniane.

W jaki sposób dopasować drewniane donice do dekorowanego balkonu, tarasu lub ogrodu?

Rośliny doniczkowe dają nieograniczone możliwości dekorowania balkonów oraz tarasów. Niestety estetyka zarówno donic metalowych jak również betonowych oraz tych wykonanych z tworzyw sztucznych często pozostawia wiele do życzenia. Drewniane donice stanowią natomiast efektowne i dopracowane w najmniejszym szczególe rozwiązanie, dając nieskończenie wiele możliwości projektowych. Drewniane doniczki doskonale pasują zarówno do nowoczesnych jak i klasycznych ogrodów. Donice dębowe będą się idealnie prezentować na tarasie lub w ogrodzie urządzonym w stylu rustykalnym. Drewniane ozdoby ogrodowe oraz drewniane doniczki doskonale współgrają ze sobą tworząc jednolitą i przemyślaną całość. Donice zewnętrzne możesz śmiało wykorzystywać nie tylko do ozdabiania tarasów, ale również przydomowych ogrodów. Jeśli umieścisz roślinę w nasłonecznionym miejscu, dębowe donice uniemożliwią przegrzanie i parowanie gleby. Dodatkowo donice dębowe nie nagrzewają się, dzięki czemu ochraniają podłoże przed utratą wody. Zimą natomiast donice wykonane z drewna chronią korzenie roślin przed mrozem , dzięki czemu przez cały rok mogą pozostać w ogrodzie bez konieczności przenoszenia ich do zamkniętych pomieszczeń.

Doniczki w ogrodzie świetnie sprawdzą się także przy uprawie drzewek owocowych. Natomiast po zamontowaniu stabilnych podpórek możesz zasadzić w nich krzewy pnące. Takie niepowtarzalne ozdoby ogrodowe z drewna mogą stanowić element dekoracyjny zarówno przydomowego tarasu jak również ogrodowej altanki.

Niezależnie od tego, na zakup jakich donic się zdecydujesz, pamiętaj aby upewnić się czy producent donic zaopatrzył je w otwory drenażowe, umożliwiające swobodny odpływ nadmiaru wody. Aby odizolować dno od ziemi i zapewnić lepszą cyrkulację powietrza dla korzenia, nie zapomnij dodać na dno keramzytu lub inną warstwę drenażu. Ponieważ nasze drewniane donice posiadają 10 lat gwarancji, bez obaw możesz sypać ziemię bezpośrednio do donicy, bez konieczności kupowania folii.

Kierując się powyższymi wskazówkami pewnością stworzysz na swoim balkonie, tarasie lub ogrodzie niepowtarzalne miejsce wypoczynku, łączące w sobie funkcjonalność oraz wysokie walory estetyczne.

O zaletach drewnianych doniczek nie świadczą jednak słowa, ale przede wszystkim zadowolenie i lojalność tysięcy klientów. Od 30 lat dostarczamy oryginalne, ręcznie wykonane w Polsce donice drewniane, sprawiając, że ludzie przyjemnie spędzają czas w swoich ogrodach. Produkowane z pasją przez rodzinną firmę doskonale łączą w sobie tradycję i nowoczesność, trafiając w najbardziej wysublimowane gusta.